Strona główna » Ser feta i co z niego można zrobić?

Ser feta i co z niego można zrobić?

Ser feta chętnie wykorzystywany jest w naszej kuchni. Dosyć słony, miękki ser twarogowy doskonale komponuje się ze świeżymi warzywami i daniami kuchni śródziemnomorskiej. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że to także wyjątkowo zdrowy dodatek do sałatek i zapiekanek.

Ser feta – wartości odżywcze

Oryginalny ser feta to świetne źródło białka i łatwo przyswajalnego wapnia, który niezbędny jest do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Zawiera bardzo dużą ilość witaminy B12, która wspomaga układ nerwowy i odpornościowy, a także jest wyjątkowo ważna w procesie produkcji czerwonych krwinek – regularne spożywanie sera feta może wspomóc leczenie anemii i innych chorób układu krwionośnego. Już 100g sera feta pokrywa aż 65% zapotrzebowania na witaminę B2, która wspomaga wzrok i pracę układu immunologicznego. Dodatkowo w tym produkcie znajduje się duża zawartość fosforu (ok 50% zapotrzebowania dziennego w 100g), selenu i cynku (ok. 30% dziennego zapotrzebowania w 100g).

Jak powstaje ser feta?

W wielu miejscach możemy kupić dziś oryginalny ser feta, który cechuje się słonym smakiem i dosyć zwartą, elastyczną strukturą. Łatwo odróżnić go od podrabianych serów kanapkowych w stylu feta, które są zdecydowanie bardziej kruche. Oryginalnie ser feta powstaje z mleka owczego lub z połączenia go z mlekiem kozim (maksymalnie do 30% mleka koziego). Wysoka zawartość mleka owczego sprawia, że ser feta jest lekkostrawny, a także nie zawiera laktozy – cukru mlekowego, który jest częstym alergenem. Do produkcji wykorzystuje się zarówno mleko pasteryzowane, jak i świeże – należy pamiętać, by kobiety ciężarne dokładnie sprawdzały skład sera feta, by uniknąć spożywania produktów niepasteryzowanych.

Do czego wykorzystać ser feta?

  1. Sałatki.

    Ser feta świetnie nadaje się jako dodatek do świeżych sałatek. Wystarczy wybrać swoje ulubione warzywa (np. pomidor, ogórek, papryka czerwona i żółta, rzodkiewka, rukola, sałata itp.) i dodać pokrojoną w kostkę fetę, nasiona słonecznika i odrobinę oliwy z oliwek, by cieszyć się świeżą, wiosenną sałatką idealną do pieczonych i grillowanych mięs.

  2. Dania zapiekane

    Ser feta doskonale komponuje się z pieczonymi ziemniakami z dodatkiem pikantnych przypraw i drobno pokrojonych papryczek chilli. Stosuje się go także do przyrządzania oryginalnej greckiej zapiekanki briam, którą przygotowuje się z ziemniaków, cukinii, bakłażana i pomidorów.

  3. Warzywa faszerowane

    Rozdrobnionym serem feta możemy faszerować różne warzywa m.in. pieczone niewielkie pomidorki, zielone i czarne oliwki i marynowane papryczki. Tego typu przystawki świetnie sprawdzą się jako dodatek do zimnej płyty, a także na imprezach plenerowych i grillach.

  4. Dania ze szpinakiem

    Ser feta doskonale komponuje się z delikatnym smakiem szpinaku. Nadzienie z zielonych liści i odrobiny słonego sera owczego możemy wykorzystać do przygotowania wykwintnych naleśników, delikatnych pierogów i doskonałych makaronów. Wystarczy lekko podsmażyć szpinak z dodatkiem czosnku i pokrojonej w drobną kostkę cebuli, a następne chwilę poddusić nadzienie z pokruszonym serem feta i odrobiną śmietanki o wysokiej zawartości tłuszczu.

Ser feta to wyjątkowo zdrowy i smaczny dodatek do dań warzywnych. Niestety, na sklepowych półkach łatwo natknąć się na sery sałatkowe, które jedynie wyglądem przypominają pyszny, oryginalny ser owczy. Aby uniknąć kupowania podróbek należy dokładnie czytać składy i wybierać produkty importowane z państw basenu Morza Śródziemnomorskiego, które specjalizują się w wytwarzaniu oryginalnych serów feta.