Czy warzywa da się lubić? Zapewne większość z nas pamięta z dzieciństwa czasy, kiedy trzeba było wygrzebywać z niedzielnej zupy, natkę pietruszki dumnie unoszącą się pomiędzy okami smacznego rosołu. Albo nieszczęsny szpinak, który straszył nawet na szkolnych stołówkach.
Co może łączyć kapustę, fasolkę i avocado? Co mają wspólnego cukinia, brokuł i szparagi? Czy oprócz koloru zielonego łączy ich coś więcej? Kolor to nie jedyne wspólne dobro, jakie oferują nam zielone warzywa, zarówno warzywa, jak i owoce w kolorze soczystej zieleni wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Dlaczego warto jeść szparagi i inne zielone warzywa?
Warzywa są bardzo zdrowe, wszystkie kolorowe i smaczne wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zielone szparagi podobnie jak inne zielone warzywa i owoce w tym kolorze mają szczególne znaczenie w przeciwdziałaniu chorobom układu krążenia, zapobieganiu chorobom nowotworowym, wpływają na prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego, prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, spowalnianie procesów starzenia się organizmu, a także zapobieganie demencji.
Jak prawidłowo obrać i przygotować szparagi?
Kupując szparagi, należy zwracać uwagę, aby były jędrne, proste, nie wyginały się zbyt łatwo, końcówki powinny być lekko przesuszone. Ich smak w dużej części zależy od jakości surowca oraz od jego świeżości. Im dłużej są przechowywane, tym stają się mniej słodkie, a jednocześnie bardziej zdrewniałe. Białe szparagi są z natury bardziej włókniste i goryczkowate i w porównaniu do odmiany zielonej, dużo szybciej wytracają swoje walory.
Obieranie szparagów nie zalicza się do zadań trudnych, to dosyć szybkie i mało skomplikowane zajęcie, które najlepiej rozpocząć od odcięcia lub odłamania zdrewniałej końcówki. Najlepszym sposobem na to jest wyczucie nożem miejsca, w którym łykowaty fragment się kończy (twarde końcówki są przeważnie dużo jaśniejsze) – a następnie wystarczy lekko, naciąć nożem szparag. Jeśli odczuwalny jest opór, to sygnał, że należy lekko przesunąć nóż powyżej zdrewnienia.
Zielone szparagi obiera się z łykowatej skórki w 1/3 długości od dołu, przy użyciu nożyka lub za pomocą obieraczki do jarzyn. Białe szparagi należy obierać od samego łebka. Tak przygotowane szparagi można związać i ugotować w osolonej wodzie w pozycji pionowej, tak aby łebki wystawały ponad wodę.
Jak spożywać szparagi? Kiedy smakują najlepiej?
Szparagi są jednym z tych warzyw, które można spożywać na surowo z dodatkiem ulubionych przypraw, skropione oliwą z oliwek. Jednak pełnię ich smaku możemy poczuć dopiero po poddaniu ich obróbce cieplnej. Nadają się do gotowania w wodzie, na parze, smażenia, pieczenia, grillowania lub wykorzystać do wielu różnych kombinacji kulinarnych. Po kilku minutach podgrzewania szparagi zaczynają zmieniać swój smak, nabierają owocowego słodkiego posmaku i charakterystycznego zapachu.
Przygotowanie duszonych szparagów:
- Obetnij zdrewniałe części szparagów. Pokrój każdy ukośnie na kawałki długości 5 cm.
- Wlej 1 łyżkę wody do rondelka i podgrzej.
- Dodaj olej sezamowy.
- Wrzuć szparagi i duś pod przykryciem przez 1 minutę.
- Dodaj sól i 2 łyżki wody, następnie doprowadź do wrzenia. Przykryj rondelek i zmniejsz ogień. Dalej gotuj przez 2-4 minuty, do momentu aż staną się kruche i jaskrawozielone.
- Po tym czasie tak przygotowane szparagi są gotowe do spożycia w całości lub jako dodatek.
Szparagi mają naturę termiczną lekko ogrzewającą, charakteryzują się gorzkim i łagodnie cierpkim smakiem. Sezon ta te warzywa rozpoczyna się w połowie kwietnia, jednak z mrożonek można korzystać przez cały rok.
Jakie właściwości lecznicze posiadają szparagi?
Dzięki zawartości moczopędnej asparaginy szparagi mają zdolność do usuwania z organizmu przez nerki nadmiaru wody z organizmu. Dzięki tym właściwościom mogą być wykorzystywane w wielu dolegliwościach nerkowych. Pomagają oczyszczać naczynia krwionośne z cholesterolu; są również przydatne przy dolegliwościach naczyniowych i reumatoidalnych, takich jak nadciśnienie i miażdżyca. Jest to warzywo, które może być wykorzystywane w leczeniu przekrwienia płuc, plucia krwią, kaszlu przebiegającego z podbarwioną krwią plwociną, zapalenia oskrzeli, a także w trakcie wyniszczającego etapu chorób takich jak cukrzyca oraz gruźlica.
Wykazują korzystne działanie na aspekt żeński, dzięki czemu są stosowane do łagodzenia zaburzeń menstruacyjnych. Ponadto wpływają korzystnie na płodność, pobudzając ją i zwiększając.
Należą do warzyw o niskiej wartości kalorycznej jednak bogatej zawartości witamin i minerałów. Zawierają dużo kwasu foliowego, wapnia, fosforu, beta-karotenu, magnezu, sodu, żelaza, glutationu, inuliny, a także witamin C, E i A. Zawartość witamin i związków organicznych uzależniona jest od warunków i sposobów uprawy, oraz procesu i czasu dojrzewania. Im okres dojrzewania jest dłuższy, tym większa akumulacja składników odżywczych.
Przeciwskazania do spożywania szparagów.
Zbyt duże spożycie szparagów może przyczynić się do podrażnienia nerek. Nie powinny być stosowane w przypadkach obecności stanów zapalnych. Nie są wskazane w przypadku biegunki, w obecności wodnistych stolców, obrzęku płuc przebiegającym z dreszczami organizmu.
Zdolność do trawienia i metabolizowania szparagów jest bardzo indywidualną sprawą, niektórzy ludzie w specyficzny sposób przyswajają i metabolizują związki występujące w szparagach. Jest to zwykle odczuwalne w toalecie, jakiś czas po spożyciu posiłku, w wyniku trawienia powstają związki siarkowe o charakterystycznym zapachu.