Zupa dyniowa – smaczna i zdrowa
Zupa dyniowa to doskonała propozycja na jesienny obiad. Wtedy dynię możemy dostać na każdym straganie na targu, czy w markecie. Ma fantastyczny, pomarańczowy kolor, doskonałą kremową konsystencję oraz bogaty aromat. Możesz ją przygotować w wersji pikantnej, łagodnej dla dzieci lub orientalnej. Dynia znana jest ze swoich pro zdrowotnych właściwości. Zawiera bardzo wiele cennych składników takich jak potas, fosfor, magnez i żelazo. Jest bogata w witaminy A, E i K oraz witaminy z grupy B jak i witaminę C. Zupa przygotowana z tego warzywa jest bardzo niskokaloryczna oraz lekkostrawna. Zalecana jest przede wszystkim osobom będącym na diecie oraz cukrzykom. Możesz ją zabrać w termosie do pracy, czy wychodząc na plac zabaw z dzieckiem. Zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym warto ją przygotować ponieważ doskonale rozgrzewa i jest bardzo sycąca. Dziś przygotujemy zupę z dyni w formie kremu wraz z mlekiem kokosowym oraz groszkiem ptysiowym dodającym jej chrupkości. Jeśli lubicie wersję bardziej ostrą, możecie do przepisu dodać odrobinę płatków chilli.
Składniki:
- 1 kg dynii (odmiany hokkaido lub piżmowej)
- 2 średniej wielkości ziemniaki
- 1 marchew
- 1 średniej wielkości cebula
- 3 ząbki czosnku
- 250 ml mleczka kokosowego
- szczypta mielonej ostrej papryki
- 2 cm świeżego korzenia imbiru
- 1 łyżeczka curry
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- 100 g groszku ptysiowego
Przygotowanie:
- Dynie dokładnie myjemy obieramy ze skóry i kroimy w drobną kostkę.
- Ziemniaki i marchewkę obieramy i kroimy w drobną kostkę.
- Cebulę siekamy bardzo drobno.
- W garnku z grubym dnem rozgrzewamy nieco oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, wrzucamy cebulę i podsmażamy aż się zeszkli. Dodajemy dynię, ziemniaki i marchew. Całość podsmażamy kilka minut często mieszając.
- Warzywa zalewamy wodą na tyle, aby lekko je zakrywała. Zmniejszamy ogień, przykrywamy garnek pokrywką, dusi my około 30 minut, aż warzywa staną się miękkie.
- Gdy warzywa są już miękkie, Wlewamy mleczko kokosowe.
- Obieramy czosnek przeciskamy przez praskę i dodajemy do zupy. Imbir obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach, również dodajemy do zupy. Mieszamy.
- Dodajemy curry i ostrą paprykę.
- Zupę miksujemy za pomocą blendera lub przelewamy do miksera. Jeśli wydaje nam się że zupa jest zbyt gęsta możemy dolać odrobinę wody. Doprawiamy solą i pieprzem i ponownie mieszamy.
- Tuż przed podaniem zupę należy udekorować kawałkiem natki z pietruszki oraz posypać groszkiem ptysiowym.