Makaron ryżowy jak sama nazwa wskazuje powstaje z ryżu, a dokładnie z mąki ryżowej i wody. Jeżeli przemielany zostanie ciemny ryż, wtedy uzyskamy razowy makaron ryżowy. Wywodzi się on z kuchni azjatyckiej, a dokładnie z Chin jednak obecnie serwowany jest na całym świecie. Jest cennym produktem , gdyż zawiera duże ilości cynku, magnezu, potasu, witamin, witaminy E oraz witamin z grupy B. To bogate źródło zarówno białka jak i błonnika. W Polsce wciąż zyskuje na popularności. Można go kupić w postaci cienkich niteczek , grubych wstążek jak również w innych kształtach ( zarówno zwykły jak i razowy). Może być w zwykłej postaci jak również z dodatkiem przypraw ( np. kurkumy czy imbiru).
Makaron ryżowy zyskał dużą liczbę fanów, gdyż jest lekkostrawny. W porównaniu z innymi makaronami posiada też niską kaloryczność, 100 g makaronu ryzowego to 100 kcal. Dlatego bardzo często jest polecany osobą dbającym o linię oraz mających różnego rodzaju problemy trawienne. Jest on bardzo prosty w przygotowaniu. Oto jak należy go przyrządzić.
Makaron ryżowy jak gotować
By makaron ryżowy zachował jak najwięcej cennych właściwości należy go odpowiednio przygotować. Dlatego tak ważne jest czytanie instrukcji na opakowaniu produktu. Makaron ryżowy należy włożyć do wysokiego naczynia, następnie zalewamy go wrzątkiem ( musi zostać cały przykryty) i przykrywamy naczynie np. przykrywką. Po około 5 minutach odcedzamy go, studzimy i możemy spożywać. Jak widać jego przygotowanie jest bardzo proste i niezwykle szybkie. Z tego głównie powodu ten rodzaj makarony wybierany jest przez zapracowane osoby, które nie mają czasu na gotowanie i przyrządzanie czasochłonnych dań. Ponadto posiada neutralny smak, dlatego świetnie współgra z różnorodnymi produktami spożywczymi. Można z jego udziałem wyczarować niezwykłe orientalne dania lub może posłużyć nam jako dodatek do znanych nam potraw. Bardzo często z uwagi na swoje właściwości odżywcze oraz niższą kaloryczność niż zwykłe makarony staje się ich zamiennikiem.