Sokowirówka czy wyciskarka
Każdy ma czasami ochotę na pyszny sok. Szczególnie sprawdzą się u osób, które wykonują ciężką pracę fizyczną lub sportowców, u których znajdziemy duże zapotrzebowanie na węglowodany. Posiadają również duża ilość witamin oraz składników mineralnych, więc soki idealnie sprawdzą się w przypadku niedoborów. Dla małych dzieci jest to świetna alternatywa na przemycenie owoców oraz warzyw, których często nie lubią I nie chcą spożywać. Jednakże by go wykonywać musimy mieć odpowiedni sprzęt, który pozwoli Nam go uzyskać. W tym momencie często pojawiają się dla wielu osób trudności, ponieważ sam wybór takiego urządzenia wcale nie jest tak prosty, jakby się mogło wydawać. Chociaż wszystkie wyciskarki do soków oraz sokowirówki mają jeden wspólny cel, jakim jest wyciśnięcie soku to cały proces wyciskania, a także pozyskany efekt jest nad wyraz różny. Oprócz tego odmienny jest czas, który będzie potrzebny do pozyskania danej ilości soku, a także wydajność, którą ma zapewnić wybrane urządzenie oraz wachlarz gatunków owoców I warzyw, których możemy użyć w sprzęcie. Na samym wstępie powinniśmy być świadomi tego, że idealna wyciskarka do soku lub sokowirówka nie istnieje, więc musimy przygotować się na pewien kompromis. Jak więc wybrać odpowiednie, w pełni zadowalające nas urządzenie?
Jak dokonać wyboru?
- Na samym początku powinniśmy się zastanowić nad tym, z czego będziemy chcieli wyciskać sok. Jest to o tyle ważne, iż pomimo tego, że sokowirówki I wyciskarki do soków dają nam możliwość uzyskania soku z najbardziej popularnych warzyw I owoców, czyli jabłek, marchwi, czy buraków, to jednak przy takich rzeczach jak warzywa liściowe oraz zioła – liście szpinaku, kapusta, pokrzywa, natka pietruszki, wziąć pod uwagę trzeba również drobne owoce jagodowe, takie jak maliny, jeżyny, borówki, czy porzeczki – nie możemy polegać na każdym urządzeniu. Jeżeli interesują nas takie przedmioty to wyciskarka do soków będzie lepszym wyborem, gdyż jest do takiego zadania idealna, ponieważ wyciska ona zarówno surowiec włóknisty, do którego należy trawa pszennicza, oraz wszelkie zioła, a także wszystkie owoce. Z drugiej strony sokowirówki nie poradzą sobie z takim zadaniem I możemy nie uzyskać oczekiwanego efektu z wyciskania. Z tego właśnie powodu ważne jest, by na samym początku określić z jakich gatunków owoców oraz warzyw będziemy chcieli uzyskać sok.
- Sam rodzaj soku również nie jest obojętny. Warto ustalić czy wolimy pozyskać esencjonalny, gęstszy sok, który będzie zawierał mikrodrobinki prawdziwych owoców I warzyw, co zapewni nam wyciskarka do soków, czy może jednak jesteśmy za klarownym, wodnistym sokiem, który z kolei pozyskamy przy użyciu sokowirówki. Kolejnym ważnym aspektem jest czas, w którym spożytkujemy wyciśnięty sok. W przypadku natychmiastowego wypicia zaraz po wyciśnięciu wystarczy sokowirówka, która nie pozwala na dłuższe przechowywanie, natomiast jeżeli użyjemy wyciskarki do soku to czas przechowywania nieco się wydłuży. Nie zapominajmy także o pianie, która może pojawić się przy użyciu sokowirówki. Jeżeli nie chcemy jej uzyskać I będzie nam przeszkadzać to warto zdecydować się na wyciskarkę do soku.
- Ilość wyciskanego soku również jest czymś, co powinniśmy ustalić przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia. Jeżeli postawimy swój zakup na sokowirówki, pomimo tego, że mogą one przerobić dużą ilość owoców oraz warzyw w bardzo szybkim czasie, to warto pamiętać, że im wolniej przebiega sam proces wyciskania soku, tym pozyskujemy bardziej wartościowy produkt, który będzie lepszy I zdrowszy – zachowuje on wtedy dłuższą świeżość, a także posiada więcej składników odżywczych, które są bardzo cenne dla organizmu człowieka. Wyciskarki do soku pracują wolniej, więc potrzebują więcej czasu na wyciśnięcie soku z wybranych warzyw I owoców. Zazwyczaj czas wyciśnięcia przez wyciskarkę do soków 1 litra soku szacuje się na około 4-5 minut. W związku z powyższym warto zastanowić się jaka ilość soku dziennie nas zadowoli oraz jaka szybkość wyciskania przez urządzenie będzie dla nas odpowiednia.
- Niezależnie od tego, czy wybierzemy wyciskarkę do soku lub sokowirówkę, to powinniśmy ją wyczyścić I umyć po zakończeniu wyciskania soku. W związku z tym warto przemyśleć, czy zależy nam na efektywności I wydajności, czy może na praktycznych walorach użytkowych. Wyciskarki dwuślimakowe mają bardziej złożoną budowę, co skutkuje trudniejszym wyczyszczeniem, jeżeli jednak chodzi o wyciskarki jednoślimakowe, które składają się z niewielkiej ilości części, to uważa się je za najłatwiejsze w czyszczeniu. Z drugiej strony sokowirówki z powodu ostrego sita o dużej powierzchni oraz drobnych mikrootworach, w których zbierają się resztki miąższu, są najtrudniejsze do czyszczenia.