Strona główna » Dobrze wyciśnięte. Czyli z jakich jabłek zrobisz najlepszy sok z WYCISKARKI

Dobrze wyciśnięte. Czyli z jakich jabłek zrobisz najlepszy sok z WYCISKARKI

Dobrze wyciśnięte. Czyli z jakich jabłek zrobisz najlepszy sok z WYCISKARKI

Jesień jest sezonem, w którym jabłka są wyjątkowo smaczne. Oprócz ich wspaniałego smaku możemy również pozyskać wiele dobroczynnych właściwości odżywczych. Najcenniejszymi elementami tego owocu są gniazda nasienne oraz skóra, czyli miejsce, w którym jest najwięcej pektyn – to one są odpowiedzialne za oczyszczenie organizmu, regulację flory bakteryjnej jelit, zapobieganiu zaparciom, zmniejszeniu poziomu wchłaniania się cholesterolu, dzięki czemu chronią przed miażdżycą, a także zawałem. Jednak do głównych zalet należy ich uniwersalność, możemy przecież z nich wykonać praktycznie wszystko: od musów, dżemów, konfitur, ciast, cydru, wina do zwykłego soku. Chociaż jeżeli takowy chcemy uzyskać, musimy dokonać odpowiedniego wyboru gatunku jabłek, których na targowiskach I straganach jest ogromna ilość, co jest często przytłaczające. Nawet najlepsza wyciskarka do soków nie spełni poprawnie swojego zadania, kiedy napełnimy ją odmianą, która po prostu nie będzie nadawała się na sok. Możemy po prostu uzyskać smaczny mus, który będziemy mogli zjeść łyżeczką, zamiast klarownego napoju. Warto wiedzieć, iż jeżeli wyciskamy większą ilość soku, możemy go zapasteryzować, czyli zakonserwować za pomocą odpowiednio dobranej temperatury, co przyczyni się do przedłużenia terminu spożycia.

Jakie jabłka wybrać?

jeżeli myślimy o idealnych jabłkach, które nadają się na soki, to będą to odmiany jesienne oraz zimowe, czyli takie, które są twarde I soczyste – to one zapewnią klarowność I płynność soku, a także sprawią, że będzie on najmniej spieniony. Odrzucamy więc wczesne jabłka takie jak – przykładowo – papierówka. Będą one po prostu zbyt kwaśne I cierpkie. Sam smak wybranej odmiany jest bardzo ważny, więc najlepszym gatunkiem na sok z jabłek będzie taki, który jest słodki, słodko-kwaśny, a także kwaśny.

Kiedy mamy ochotę I zamiar, by wykonać słodki sok powinniśmy wykorzystać jabłka odmiany:

  1. Ligol,
  2. Szampion,
  3. Golden Delicious,
  4. Malinówka.

Pierwsza propozycja na liście jest typem, który najczęściej wymieniany pozostaje przez koneserów soków jabłkowych. Główną ich zaletą jest twardość oraz soczystość, dodatkowo łatwo I dobrze się przechowuje, dlatego warto uwzględnić go, gdy dokonujemy wyboru.

Jeżeli interesują nas soki słodko-kwaśne, które idealnie gaszą pragnienie, to powinniśmy wziąć pod uwagę:

  1. Macintosh,
  2. Cortland,
  3. Jonagold,
  4. Granny Smith.

Należy jednak pamiętać, że gatunki Cortland oraz Jonagold są miększe, a sprawi to w konsekwencji, że soki z nich będą gęstsze.

Najlepsze gatunki jabłek na soki kwaśne to późne odmiany jesiennych jabłek, a także zimowe:

  1. Renata,
  2. Antonówka.