Kto jeździł na kolonie, ten zapewne pamięta szpinak jako rzadką klejącą się papkę, która niezbyt dobrze pachniała. Przywołane w ten sposób wspomnienie z dzieciństwa, może skutecznie zniechęcić do jedzenia tej potrawy. Wówczas na dobre zrezygnujesz z bogatego źródła żelaza. Szpinak to pełnowartościowe źródło witamin a odpowiednio przygotowany, może okazać się prawdziwym przysmakiem.
Dlaczego warto jeść szpinak?
Jedz szpinak, bo jest zdrowy. To była jedyna, odpowiedź, jaką słyszało dziecko, kiedy pytało, dlaczego ma jeść tę papkę. Co ma w sobie takiego szpinak, że warto karmić nim dzieci na koloniach od małego? Dlaczego wszyscy powinni zajadać się tymi zielonymi roślinami? Szpinak zawiera duże ilości przeciwutleniaczy, soli mineralnych oraz beta-karotenu, jak również witamin A, B, E oraz K. Liście szpinaku są ogromnym źródłem kwasu foliowego, żelaza, magnezu oraz potasu. Są one również polecane w profilaktyce chorób nowotworowych oraz miażdżycy. Naturalny magnez wpływa na obniżenie poziomu stresu u osób z chorobami układu nerwowego. Włączenie do diety szpinaku zaleca się kobietom w ciąży. Dzieci oraz osoby cierpiące na anemię również skorzystają na dobroczynnych właściwościach szpinaku. Niska kaloryczność zielonej rośliny korzystnie wpłynie na proces odchudzania.
Pod jaką postacią szpinak smakuje najlepiej?
Liście szpinaku możesz przygotować na wiele sposobów. Smakują dobrze jedzone na surowo z serami pleśniowymi lub regionalnymi takimi jak np. oscypek, lub parmezan. Jego pełnię smaku i aromatu odkryjesz, przyrządzając go na kanapce lub jako dodatek. Może być również jednym z elementów sałatki kiedy polejesz go sosem octowym lub oliwą z oliwek z ziołami.
Jeśli nie posmakuje w surowej wersji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć go jako farszu do pierogów. Makaron ze szpinakiem jest również bardzo smacznym rozwiązaniem, w połączeniu np. z tuńczykiem. Warto wspomnieć o tym, że szpinak w czasie obróbki termicznej nie traci wiele ze swoich właściwości zdrowotnych. Przyswajamy jedynie ⅕ właściwości żelaza zawartego w mięsie, jednak do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje substancji zarówno pochodzących od zwierząt, jak i roślin.
Przepyszne naleśniki ze szpinakiem
Bardzo prostym daniem, będą naleśniki ze szpinakiem. Jest to doskonały pomysł na obiad lub śniadanie. Chcąc je wykonać, potrzebne będą jedynie masło, śmietana 30%, sok z cytryny, przyprawy oraz świeży szpinak. Ciasto na naleśniki wykonamy z klasycznego przepisu ¾ mąki, 2 jajka, pół szklanki mleka oraz wody, dwie łyżki masła.
Farsz na naleśniki wykonujemy w tym przypadku ze świeżego szpinaku, płuczemy go w wodzie, po czym przelewamy gorącą wodą, aby sparzyć warzywa. Odciskamy go, aby zmniejszył swoją objętość. Na patelni rozgrzewamy masło oraz czosnek, smażymy delikatnie szpinak, po chwili dolewamy śmietanę. Nadal trzymamy na ogniu przez kolejną minutę tak, aby zmniejszył swoje gabaryty.
Dania ze szpinakiem potrafią być bardzo smaczne i zdrowe zarazem. Warto się do nich przekonać raz jeszcze i odczarować to zielone warzywo. Dać mu szanse raz jeszcze by nasze zdrowie mogło na tym jedynie zyskać.