Strona główna » Przygotowujemy ciasto na pierogi

Przygotowujemy ciasto na pierogi

Pierogi to danie, które cieszy się ogromnym uznaniem. Można je podawać z wieloma farszami, a w związku z tym są w stanie zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusta smakowe. Farsz do pierogów może być sporządzony z owoców sezonowych, ale również można tu wykorzystywać mięsa, sery, ziemniaki, kasze oraz wiele innych składników. Warto jednak zwrócić uwagę, że to nie farsz odgrywa znaczącą rolę, a ciasto, które musi być odpowiednio przygotowane. Dlatego też, ważne jest zastosowanie kilku, ale jakże ważnych wskazówek, podczas jego przygotowywania.

Zanim zaczniesz przygotowywać pierogi pamiętaj, że ciasto najlepiej wykorzystuje się, kiedy jest jeszcze ciepłe. Im jest cieplejsze, tym praca z nim jest łatwiejsza, a to z kolei wpływa na jakość ciasta i możliwość odpowiedniego rozwałkowania.

Składniki

Składniki na ciasto pierogowe znajdują się z pewnością w każdym domu. Wystarczy gorąca woda, szczypta soli, olej, a także mąka. Co ważne, nie dodajemy do ciasta jajek, ponieważ spowodują, że ciasto stanie się twarde, a zatem mniej elastyczne.

Przygotowanie

Pierwszym krokiem jest zagotowanie wody. Najlepiej ciasto przygotowywać przy pomocy robota kuchennego, aby się nie poparzyć, jeśli nie masz takiej możliwości, wówczas użyj wody ciepłej, ale nie gorącej. Po wsypaniu mąki do miski, dodajemy szczyptę soli, około 2 łyżek oleju i gorącą wodę. Ciasto na pierogi wyrabiamy tak długo, aż będzie miękkie i elastyczne. Jeśli ciasto nie jest elastyczne, wówczas dodajemy wody, jeśli twierdzisz, że jest za twarde to warto dodać oleju. Po wyrobieniu ciasta, należy posypać stolnicę mąką i rozwałkować ciasto na cienki placek. Im cieńsze ciasto tym lepsze. Następnie wykrawasz szklanką kółka. Jeśli masz przyrząd do lepienia pierogów, można go użyć również do wycinania wspomnianych kołek. Następnym etapem jest nakładanie farszu na środek koła, złożenie go na pół i zlepienie brzegów w taki sposób, aby się nie rozklejały Dzięki temu będziesz miał pewność, że podczas gotowania, farsz pozostanie na swoim miejscu. Gotowe pierogi wrzucamy do wrzącej i osolonej wody, a następnie gotujemy około 7 minut od wypłynięcia na powierzchnię.

Farsz

Farsz do pierogów zależny jest od gustów smakowych. Mogą to być owoce sezonowe z odrobiną cukru. Jeśli nie lubisz słodkich pierogów, wówczas może być farsz mięsny czyli mięso mielone podsmażone z cebulką i doprawione do smaku. Farsz na pierogi ruskie czyli ziemniaki z białym serem i cebulką lub też np. farsz z szpinakiem i fetą. Możliwości na farsz jest bardzo wiele.[/p]

Przygotowanie pierogów nie jest trudne, ale wymagają poświęcenia trochę czasu. Warto jednak je przygotowywać, ponieważ możliwości tej potrawy są bardzo bogate i z pewnością trafią do wielu smakoszy.