Strona główna » Pomysł na letni obiad

Pomysł na letni obiad

Kiedy przychodzi letnia pora, często nie masz ochoty na jedzenie. Nawet kiedy znajdziesz odrobinę czasu na gotowanie, bywa tak ciepło, że nie masz na to ochoty. Dobrze byłoby wówczas zjeść coś lekkiego i chłodnego. Z drugiej zaś strony, lato w Polsce to nie Karaiby i przynosi czasami dni zróżnicowane pod względem pogody, tak że nie wiadomo czy to lato, czy już jesień. Wówczas dobrze jest mieć pod ręką pomysł na jakiś wzmacniający posiłek. Poniżej znajdziesz wszystko, czego Ci potrzeba. Od chłodnych dań na gorące dni, po ciepłe lekkie potrawy, które nie wymagają od nas dużych nakładów pracy.

Jak szybko i smacznie zrobić obiad?

Chcesz gotować zdrowo? Musisz poznać podstawo założenia zdrowego stylu życia. Przyrządzanie nawet najzdrowszej potrawy na starym oleju i zniszczonej patelni, nijak się będzie miało ze zdrowym żywieniem. Zacznij więc od sprawdzenia swoich akcesoriów do pieczenia i gotowania. Warto wiedzieć, na czym zdrowo jest robić obiady. Poniżej niektóre sposoby przyrządzania potraw.

Gotowanie na parze – to bardzo zdrowa metoda przygotowania głównie warzyw. Możesz bez problemów przygotowywać w ten sposób również mięsa oraz ryby. Potrawy przyrządzone na parze są lekkostrawne i nie tracą swoich wartości odżywczych. Dania robione na parze są soczyste. Wymagane jest jednak do tego specjalne naczynie.

Wok – rozwiązanie zdrowe i elastyczne, łączy w sobie możliwości patelni oraz garnka. Importowane z kuchni azjatyckiej naczynie dobrze spisuje się w przypadku dań jednogarnkowych. Przykryty wok w czasie gotowania sprawia, że para nie wydostaje się z niego a składniki wewnątrz, zachowują wszystkie swoje walory odżywcze.

Grilowanie – patelnie przeznaczone do grillowania ułatwiają przyrządzanie dań. Grillowanie jest również zdrowe i mniej kaloryczne, patelnie grillowe nie wymagają dużej ilości tłuszczu i pozwolą Ci na jedzenie grillowanych potraw cały rok.

Ciepłe obiady na lato

Kotlety schabowe fit – najwięcej kalorii w kotletach posiada nie mięso a panierka. Jeśli w lecie chcesz oszczędzić sobie pracy i pozbędziesz się panierki, to jeśli odpowiednio przyprawisz mięso, a jako dodatek dorzucisz górę surówek, to fit obiad będzie gotowy.
Lekki bigos – czy można zrobić szybki jednogarnkowy bigos dla całej rodziny w wersji light? Zamiast ciężkiej kiełbasy i boczku, wrzuć do woka szynkę a zamiast obciążającej białej kapusty, lekką pekińską, cukinię i pomidory.

Letni obiad serwowany na zimno

Krewetki dobre wszystko – lekka sałatka z krewetek z suszonymi pomidorami na imprezie sprawdzi się na pewno pysznie. Jako szybka elegancka kolacja też na pewno Cię nie zawiedzie. Jest to też dobry pomysł na rodzinny obiad.
Makaron z serem feta i szpinakiem – Jedno z szybszych i prostszych dań dla każdego. Użyj świeżego lub mrożonego szpinaku, danie wówczas będziesz mógł jeść cały rok.
Chłodnik pomidorowy – zupa ze świeżych pomidorów, jest idealnym pomysłem na gorący dzień. Warzywa te zawierają mnóstwo witamin A, C, K oraz są też bogate w potas, magnez i błonnik. Walory, jakie posiadają pomidory, sprawiają, że są jedzone w dużych ilościach nie tylko ze względu na smak, ale i z powodu właściwości zdrowotnych.

Przygotowując potrawy latem, powinniśmy pamiętać, żeby korzystać z warzyw oraz owoców, które posiadamy w najbliższym otoczeniu. Wówczas pozostawiamy najmniejszy ślad węglowy i chronimy środowisko naturalne. Przygotowując latem potrawy, wybierajmy warzywa i owoce dojrzewające w naszej okolicy, wybierając np. zamiast holenderskich jabłek te, które wyrosły w polskich sadach. Każdy w ten sposób ma wpływ na polepszenie sytuacji klimatu na świecie.