Nadejście wiosny i budzenie się świata do życia dla wielu osób stanowi impuls, by zmienić coś na lepsze w swojej diecie – jeść więcej owoców i warzyw, częściej się ruszać, próbować znaleźć taką aktywność fizyczną, która do lata pozwoli stworzyć sylwetkę, by nie było wstyd udać się chociażby na plażę. Często informacji o zdrowszych potrawach szuka się w internecie, jednak czy zawsze trzeba szukać i narzekać, że wskazane produkty są z wyższej półki, po prostu za drogie? Nie, można bowiem po prostu sięgnąć po to, co o tej porze roku pojawia się w sklepach i z tego uczynić coś smacznego – na przykład sałatkę z kiełków, które można również hodować na własnym parapecie.
Wzrastające zdrowie
Niektórym to, co zielone, kojarzy się jedynie z pożywieniem dla wegetarian i wegan, często zapomina się, że właśnie zielone warzywa są tymi, których w diecie nie powinno zabraknąć, jeśli chce się zachować zdrowie na dłużej.
Wśród kiełków, po które wiosną sięga się częściej, znajdują się między innymi kiełki rzeżuchy – symbol Wielkanocy i pierwsza roślinka, jaką uczniowie podstawówki często hodują we własnych domach w ramach pracy domowej – rzodkiewki, fasoli, brokuła, lucerny. Dlaczego ich jedzenie jest ważne? Bo przez jedzenie kiełków dostarcza się organizmowi tych substancji, które są w nasionach roślin, a których to się nie je.
Kiełki stanowią ogromne źródło białka, błonnika, witamin z grupy B, witaminy C, D, E, K, PP oraz minerałów: żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, potasu, cynku, jodu, manganu, miedzi, litu, selenu. Do tego zawierają dużo beta-karotenu i kwasów tłuszczowych omega-3.
Jedzenie kiełków pomaga przy uczuciu ospałości, gdy włosy straciły połysk, a cera stała się szara, dlatego warto przygotować z nich na przykład sałatkę i cieszyć się powrotem do lepszej kondycji.
Składniki:
- główka sałaty lodowej
- 1 czerwona papryka
- 1 cebula
- kilka listków świeżej bazylii
- po garści kiełków rzodkiewki i lucerny
- ½ łyżeczki octu winnego
- 5 łyżek oleju roślinnego (np. konopnego, z winogron, rzepakowego)
- sól, pieprz
Przygotowanie
Sałatę umyć, osuszyć, pokroić na kawałki lub porwać, przełożyć do miski.
Paprykę umyć, usunąć gniazdo nasienne, pokroić na paseczki. Cebulę obrać, pokroić w cienkie paski. Warzywa przełożyć do miski z sałatą.
Listki bazylii drobno posiekać, wrzucić do miski.
Kiełki umyć, wrzucić do miski. Całość polać octem i olejem, doprawić do smaku solą i pieprzem, dokładnie wymieszać. Podawać od razu po przygotowaniu.
Sałatka może być dodatkiem do głównego dania lub stanowić samodzielny posiłek.