Strona główna » Młoda kapusta z koperkiem – jak zrobić?

Młoda kapusta z koperkiem – jak zrobić?

Kapusta, jak mogłoby się błędnie wydawać, nie rośnie jedynie w Polsce i nie jest tylko naszym narodowym daniem. Warzywo to, znali już Rzymianie i Grecy. Cenili ją za walory odżywcze i uważali, że daje długowieczność oraz zapewnia siłę. Polacy zjadają jej bardzo dużo.

Gdy kapusta jest młoda i ma w sobie dużo wody, nie nadaje się wówczas do niektórych potraw, jednak z biegiem miesięcy, można ją jeść już w niemal każdym daniu. Na surowo i kiszoną, smażoną i zapiekaną. Jako dodatek lub danie główne. Czemu temu warzywu zawdzięczamy tak wiele korzyści?

Jakie walory zdrowotne ma kapusta?

Starożytni Grecy uważali, że kapusta jest dobrym lekiem na bezsenność, choroby płuc, reumatyzm czy choroby wątroby. Polecano ją szczególnie w chorobach układu pokarmowego. Największe walory lecznicze posiada w formie kiszonej ze względu na dużą zawartość kwasu mlekowego. Na uwagę zasługują także młode warzywa. Zawiera ona nieprzebrane źródło naturalnej witaminy C, jak również antyoksydantów, które hamują rozwój nowotworów. Zewnętrzne liście kapuściane posiadają duże ilości witaminy A, K, H oraz E. Zawiera duże ilości potasu. Sok z niej zrobiony pomaga organizmowi w diecie odtruwającej oraz w regeneracji układu odpornościowego po ciężkich chorobach.

W jaki sposób podawać młodą kapustę

Młoda kapusta posiada dużo błonnika oraz flawonoidów, które dbają o nasze naczynia krwionośne. Bogata jest też w wapń potas czy sód. Na wiosnę występuje posmak olejów gorczycy. Składnik ten wpływa korzystnie na apetyt. Jednocześnie nie zawierając w sobie dużo kalorii, kapustę młodą najlepiej podawać jest duszoną. Dobrze smakuje klasycznie przygotowana z koperkiem. Aby jednak miała pełny bukiet smakowy, dobrze jest do koperku dodać odrobinę skwarków. Danie uzyska wówczas prawdziwie domowy smak i aromat.

Jak zrobić młodą kapustę?

Klasycznie wykonana młoda kapusta to przysmak, który możemy przygotować jako dodatek do drugiego dania lub jako potrawę samą w sobie. Poniższy przykład to tradycyjne wykonanie z kapusty z koperkiem i zasmażanej na boczku. Można ją spożyć ze świeżym chlebem oraz jako dodatek do mięsa. Na patelni podsmażamy boczek wraz z cebulą – drobno posiekane, dodając jeszcze koperek w dużych ilościach. Całość wystarczy zalać bulionem warzywnym lub wodą i doprawić liściem laurowym. Jeśli będziemy mieli ochotę na orientalne eksperymenty, boczek możemy zastąpić dużo pikantniejszym chorizo.

Kapusta to zdrowie i smak przez cały rok, wiele zależy jednak od sposobu przygotowania. Jeśli możemy pozwolić sobie na kuchenne eksperymenty, wypróbujmy kapustę pod różnymi postaciami. Czasem kapuśniak – a niekiedy surówka. Wszystko zostaje w kwestii naszej kulinarnej wyobraźni.