Strona główna » Co zrobić z pomidorów?

Co zrobić z pomidorów?

Pomidory to jedne z najbardziej popularnych warzyw – choć pod względem botanicznym zaliczane są do owoców – które regularnie pojawiają się w kuchni i na stołach w wielu krajach na całym świecie. Znane z bycia głównym składnikiem ketchupu stanowią bazę do sosów i zupy – uwielbianej pomidorowej, jak i kremu – wiele osób nie wyobraża sobie bez nich kanapek czy sałatki. Czy istnieje szansa, że kiedyś zabraknie pomysłu na to, co z nimi zrobić? Raczej nie, ale gdyby tak się zdarzyło, że zabraknie weny na pomidory, kilka patentów umieszczonych poniżej można zapisać na później.

Pomidor, zdobywca świata

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie też spotkać można jego najwięcej odmian – tutaj króluje Peru, które stanowi kolebkę pojawienia się pomidora – jednak jeśli chodzi o ich produkcję, królują tutaj Chiny.
W Polsce ze względu na warunki klimatyczne i glebowe hodowany jest pomidor zwyczajny.

Dlaczego pomidory mają tak duże znaczenie, że wśród warzyw jedzonych w Polsce plasują się tuż za cebulą i ziemniakami? Powiedzieć o ich smaku to jak powiedzieć nic – pomidory są bardzo niskokaloryczne, dostarczając zaledwie 22 kcal w 100 gramach, do tego stanowią rewelacyjne źródło potasu, witaminy C sprzyjającej odporności, witaminy E i korzystnego dla ludzkiego organizmu likopenu. Dostępne przez cały rok, ze swoją czerwoną skórką aż proszą się, by kupić je, zanieść do domu i ugotować coś, co po prostu będzie pyszne.

Wszechstronne wykorzystanie

Dla pewnego grona osób pomidor stanowi przekąskę samą w sobie – wystarczy go umyć, pokroić na ćwiartki czy mniejsze części, posypać odrobiną soli i pieprzu, nabić na widelec i już cieszyć się ich niepowtarzalnym smakiem. Dla niektórych to jednak za mało i starają się przygotować z niego coś bardziej treściwego.
Pomidor ze względu na swoją strukturę sprawdzi się w pieczeniu, smażeniu czy właśnie w najczęściej spotykanej wersji – na surowo. Przez dużą zawartość wody idealnie nawadnia, dlatego w ciepłe dni pojawia się na kanapkach (niektórzy uważają, że po prostu świetnie smakuje z żółtym serem, w co nie jest tak trudno uwierzyć). Przez to, jak dobrze znosi różne obróbki, warto próbować z nim kolejnych dań i cieszyć się wartościami odżywczymi, których za każdym razem dostarcza.

Wszystkie twarze pomidora

Trudno zliczyć, na ile sposobów można przygotować pomidora – jest ich naprawdę bardzo dużo – jeśli kiedyś brakłoby weny na to warzywo, poniżej mała ściąga, by móc cieszyć się wspaniałym smakiem i pozostać zdrowym na dłużej.

Węgierskie leczo

Polak, Węgier, dwa bratanki, dla których pomidor jest w diecie równie ważnym składnikiem. Warto sięgnąć po węgierską kuchnię i przygotować danie narodowe Madziarów – leczo z pomidorów, które wraz z innymi warzywami dostarczy nie tylko witamin, co i orzeźwienia w upalny dzień.

Składniki:

  • 2 łyżki smalcu
  • 2 cebule
  • 200 g kiełbasy
  • 3 papryki
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
  • sól, pieprz
  • ½ łyżeczki ostrej papryki w proszku
  • 1 kg pomidorów
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego

Przygotowanie
Do szerokiego garnka włożyć smalec, dodać pokrojone w kostkę cebule i pokrojoną w plasterki kiełbasę. Smażyć przez około 7 minut, co chwilę mieszając. Dodać czosnek (starty lub rozgnieciony), smażyć przez 3 minuty.
Dodać pokrojone w kostkę papryki, smażyć przez 3 minuty, co chwilę mieszając. Doprawić solą, pieprzem i obiema paprykami.
Pomidory obrać, pokroić w kostkę, wrzucić do garnka. Gotować przez około 15 minut pod uchyloną pokrywą, kilka razy przez ten czas zamieszać. Na koniec dodać koncentrat.

Chipsy z pomidora

Film czy mecz oglądany bez chipsów dla niektórych nie istnieje, warto jednak – przez wzgląd na swoje zdrowie – porzucić paczki ziemniaczanych przysmaków i we własnej kuchni przygotować ich pomidorową wersję, która dostarczy wartości odżywczych i też da się chrupać!

Składniki:

  • 3 pomidory malinowe
  • 3 łyżki tartego parmezanu
  • 2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • sól, pieprz

Przygotowanie
W miseczce wymieszać parmezan z pietruszką, solidną szczyptą soli i pieprzu.
Pomidory pokroić ostrym nożem na cienkie plastry (2-3 mm). Osuszyć je ręcznikiem kuchennym, przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Posmarować oliwą, posypać przygotowaną wcześniej mieszanką.
Piekarnik nagrzać do 100 stopni Celsjusza z termoobiegiem, pomidory piec przez około 2 godziny, dopóki całkowicie nie wyschną i nie staną się chrupiące.

Sos pomidorowy do makaronu

Makaron bez sosu bolognese czy Napoli wydaje się nie być daniem wartym zjedzenia. W sklepach można natrafić na liczne słoiki z sosem pomidorowym przeznaczonym do spaghetti, jednak dla lepszych wartości odżywczych oraz mniejszej zawartości soli w posiłku lepiej zdecydować się na własny sos, który jedynie podkreśli smak makaronu.

Składniki:

  • 400 g pomidorów
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • oliwa (około 10 łyżek)

Przygotowanie
Pomidory umyć, sparzyć, obrać ze skórki i zblendować. Na patelnię wlać oliwę. Dorzucić dwa ząbki czosnku w całości, wolno go przesmażyć, tak by się nie przypalił. Pomidory umieścić na patelni, doprawić solą i pieprzem. Gotować do redukcji sosu, póki nie stanie się gęsty i błyszczący od oliwy.