Marnowanie jedzenia jest jednym z największych problemów ówczesnego świata. Wyrzucając żywność do śmieci szkodzimy nie tylko naszym portfelom ale również środowisku.
W wielu regionach świata brakuje pożywienia, natomiast w krajach wysokorozwiniętych to pożywienie ląduje na wysypiskach śmieci. Niestety Polska jest jednym z tych państw gdzie marnuje się najwięcej żywności a dość często produkty które są wyrzucane nigdy nawet nie zostały otworzone.
Bardzo powszechne jest zdziwienie ludzi kiedy w pobliżu śmietnika widzą szczury, natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szczur idzie tam gdzie czuje jedzenie. Nie wyrzucajmy jedzenia do kosza, zwłaszcza tego przetworzonego, a nie będzie w okolicy szczurów.
Dlaczego marnujemy jedzenie?
Powodów jest sporo a do tych najczęstszych zalicza się przygotowywanie zbyt dużej porcji, zbyt duże zakupy czy przegapienie terminu ważności. Zdarza się też, że kupujemy coś na spróbowanie, po czym nam to nie smakuje i produkt ląduje w koszu na śmieci.
Wszystko tak naprawdę zaczyna się w głowie. Jeśli nie zmienimy myślenia i nie nastawimy się na zmiany to dalej będziemy marnować jedzenie.
Jak ograniczyć marnowanie żywności?
Rozsądne kupowanie
Zakupy to podstawa. Przed pójściem do sklepu najlepiej jest przejrzeć zawartość lodówki i szafek i zobaczyć co tak naprawdę jest nam potrzebne, a później zrobić listę produktów, które musimy kupić. Na początku może się to wydawać trudne, ale warto powtarzać sobie w głowie, że kupujemy tylko to co niezbędne. Sklepy nam nie uciekną, niektóre są otwarte nawet całą dobę, więc zawsze można jeszcze pójść i coś dokupić. W przypadku warzyw i owoców, jeśli nie mamy w domu chłodniejszego miejsca warto kupować je z dnia na dzień kiedy są świeże. Mamy wtedy większą pewność, że się nie zepsują, zwłaszcza latem.
Kupując żywność zawsze warto spojrzeć na datę ważności. Wiele produktów ma oznaczenie ”najlepiej spożyć przed…” co oznacza, że produkt po przekroczeniu tej daty nadal jest dobry i można go spożyć i nic się nie stanie jak się go zje dzień czy dwa dni później. Wiele osób niestety patrzy tylko na datę i na tej podstawie wyrzuca produkt do śmieci.
Złudne mogą być również promocje. Zwłaszcza sieć sklepów Żabka oferuje kupno „3 w cenie 2”. Widząc taką promocję kto by się nie skusił, prawda? W takim momencie dobrze jest zastanowić się czy faktycznie potrzebujemy aż 3 tabliczki czekolady czy może jednak wystarczy nam ta jedna, którą mamy na liście, ponieważ takim promocją często towarzyszy krótszy okres ważności danego produktu.
Planowanie posiłków
Zaplanowanie jadłospisu na cały tydzień może być zniechęcające, dlatego na początek warto rozpisać sobie chociaż obiad na jeden bądź dwa dni. Później takie planowanie stanie się czymś naturalnym. Łatwiej jest zrobić racjonalne zakupy kiedy wiemy co mamy zamiar zjeść.
Wykorzystywanie resztek
Przy okazji planowania posiłków warto wziąć pod uwagę ewentualne reszki, które mogą zostać z danego posiłku. Możliwości jest mnóstwo, w zależności co nam zostało można to wykorzystać na kolację, śniadanie bądź obiad następnego dnia. Trzeba tylko pamiętać, żeby przechowywać je w lodówce.
Mrożenie jedzenia
Mrozić można praktycznie wszystko od chleba po gotowe dania. Żywność zamrożona nie traci swojej wartości, należy tylko mieć na uwadze żeby produkty nie zalegały w zamrażarce. Przyjmuje się, że jedzenie można trzymać w zamrażarce od 3 do 12 miesięcy przy czym gotowe mrożonki kupione w sklepie mają swoją datę ważności na opakowaniu. Nie wolno mrozić jednego produktu dwa razy. Po wyjęciu jedzenia z zamrażarki trzeba je zjeść.
Przegląd lodówki
Regularne sprawdzanie zawartości lodówki również pomoże nie marnować tyle jedzenia. Taka inwentaryzacja pozwoli kontrolować to co posiadamy i w jakim stanie.
Dzielenie się z innymi
W 2021 roku to może być trudniejsze niż dotychczas, ponieważ większość osób pracuje zdalnie. Mimo wszystko są takie zajęcia, których nie można wykonać z domu. Takie osoby, które nadal pracują w biurach mogą zabrać jedzenie do pracy i się nim podzielić, zwłaszcza po świętach kiedy tego jedzenia jest za dużo.
Podsumowanie
Tych sposobów na nie marnowanie jedzenia może być o wiele więcej. Najważniejsze jest uświadomienie sobie tego problemu oraz zastanowienie się w jaki sposób marnuje się jedzenie w naszym domu. Ludzie dość często robią to bezwiednie, wiąże się to z brakiem szacunku do zarobionych pieniędzy, ale również a może przede wszystkim do środowiska. Marnowanie jedzenia to również marnowanie wody i energii potrzebnej do wytworzenia tej żywności. Od starszego pokolenia można jeszcze usłyszeć bardzo mądre słowa „ludzie nie szanują jedzenia ponieważ nie doznali głodu”.