Bób jest źródłem cennego białka, ale nie może ono całkowicie zastąpić białka zwierzęcego. Warzywo to zawiera także niezbędny kwas foliowy, który odgrywa kluczową rolę w procesie wzrostu płodowego, dlatego kobiety w ciąży muszą uzupełniać ewentualne niedobory kwasu foliowego, zwłaszcza w pierwszych tygodniach. Bób, podobnie jak i inne rośliny strączkowe jest wzdymający. Nie poleca się go więc osobom, które cierpią na zaburzenia wchłaniania lub kłopoty jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego. W innych przypadkach, bób może stanowić oryginalną odmianę – urozmaici codzienne posiłki. Dobrze ugotowany bób powinien być miękki. Wówczas nie ma też tak silnych właściwości wzdymających, a cały posiłek smakuje naprawdę wyśmienicie. Sprawdź zatem, jak ugotować bób, aby był on smaczny i apetyczny!
Gotujemy bób krok po kroku:
- Dowolną ilość bobu umyj pod bieżącą, zimną wodą.
- Włóż umyty bób do dużego garnka i zalej wodą. Wody w garnku powinno być dwa razy więcej niż warzyw.
- Gotuj bób na średnim ogniu, bez przykrycia. Do garnka wsyp łyżeczkę cukru i poczekaj aż całość się zagotuje.
- Kiedy woda w garnku zacznie się gotować, dosyp do bobu pół małej łyżeczki soli i zamieszaj zawartość przy pomocy drewnianej łyżki.
- Zmniejsz ogień i przykryj pokrywką z dziurką, która odparuje niewielką ilość wody.
- Po około dwudziestu minutach, sprawdź, czy skórka bobu jest pomarszczona. Jeśli tak, to znaczy, że warzywa są ugotowane.
- Zdejmij garnek z palnika i przy pomocy sitka odcedź bób.
Podawaj go na ciepło, jako dodatek do pieczonych mięs lub innych potraw. Możesz do bobu dodać również odrobinę prawdziwego masła najlepszej jakości. Z bobu możesz przyrządzić też różnego rodzaju pasty do smarowania, jako dodatek do pieczywa lub dodawać go do pierogów i makaronów. Świetnym pomysłem na pastę do smarowania pieczywa z bobu jest dodanie wyrazistych, orientalnych przypraw lub ostrej, czerwonej papryki w proszku. Pastę z bobu przechowuj w szczelnym pojemniku, ale pamiętaj, że w przeciągu tygodnia powinna ona być zjedzona, w innym wypadku się zmarnuje. Gotowany bób możesz mrozić, natomiast wszelkiego rodzaju pasty nie są dobre do przechowywania w zamrażarce. Taka mrożona pasta traci smak i aromat, często staje się też wodnista. Jeśli chcesz aby bób nie miał właściwości wzdymających, przed gotowaniem umyj go starannie, a następnie przełóż do miski i zalej wrzącą wodą, tak aby był on całkowicie przykryty wodą. Odstaw naczynie na około 2 godziny, a następnie przygotuj według powyższych wskazówek w podanym przepisie.
Smacznego!