Pastę słonecznikową przygotujesz zaledwie w 10-15 minut, musisz jednak dzień wcześniej namoczyć ziarna. Potrawa ta świetnie nadaje się do smarowania pieczywa i jest niezastąpiona na podwieczorek lub kolację. Sprawdź, jak przygotować smaczną pastę słonecznikową, krok po kroku – przeczytaj poniższy przepis i do dzieła!
Składniki potrzebne na pastę słonecznikową:
- 200 g pestek słonecznika
- 1 i ½ szklanki zimnej wody
- około 5-6 suszonych pomidorów
- mały pęczek pietruszki lub połowa dużego pęczka
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki wyciśniętego soku z cytryny
- 2-5 łyżek wody
- przyprawy: sól i pieprz
Sposób przygotowania – pasta słonecznikowa krok po kroku:
- Wsyp pestki słonecznika do dużego naczynia: miski lub garnka. Zalej szklanką i pół zimnej wody i odstaw na całą noc. Możesz przykryć miskę pokrywką. Jeśli nie masz czasu na całonocne namaczanie i chcesz zrobić pastę słonecznikową w ekspresowym tempie, wykonaj następujące czynności:
-umyj ziarna i w miarę możliwości osusz
-zagotuj wodę
-przełóż nasiona do miski lub garnka
-zalej słonecznik wrzątkiem, tak aby woda całkowicie zakryła ziarna i odstaw na 15-20 minut
-po tym czasie odcedź ziarna słonecznika i ponownie oplucz - Na drugi dzień odcedź ziarna słonecznika i przeplucz je w chłodnej wodzie.
- Do blendera wrzuć dwa ząbki czosnku, suszone pomidory oraz pestki słonecznika. Wrzuć również pocięty na kawałki pęczek pietruszki. Nie zapomnij także o soku z cytryny.
- Zmiksuj wszystko na gęstą masę. Nie przejmuj się – masa będzie dosyć grudkowata, to normalna część procesu wytwarzania pasty ze słonecznika.
- Następnie wlej 2 łyżki wody do blendera i dalej blenduj. Jeśli grudki nadal są obecne w paście dolej następną łyżkę wody i kolejną. Blenduj do momentu, w którym pasta stanie się idealnie gładka i aksamitna.
- Dodaj przyprawy: sól i pieprz. Jeśli chcesz możesz też dodać odrobinę czerwonej, słodkiej papryki w proszku lub curry. Dzięki temu Twoja pasta nabierze wyjątkowego, wyrazistego smaku i aromatu. Ponownie zblenduj całość.
Gotową pastę słonecznikową przekładaj do uprzednio przyszykowanych słoiczków. Możesz użyć słoiki po innych produktach, ale musisz je nie tylko starannie umyć w ciepłej wodzie, ale także wyparzyć. Każdy słoiczek podpisz. Dzięki temu będziesz wiedzieć, do kiedy najlepiej zużyć pastę. Przechowuj zamknięte słoiczki w lodówce przez okres około 4 dni. Po tym czasie pasta zaczyna podchodzić wodą i psuje się. Ilość składników wskazanych w przepisie wystarcza mniej więcej na jeden średni słoik. Pastę ze słonecznika podawaj z chrupiącą bagietką lub chlebem. Możesz ją stosować zamiast masła – kiedy położysz na nią wędlinę i warzywa, takie jak ogórki czy pomidory, stworzysz ciekawą wersję popularnych i lubianych przez wszystkich kanapek.
Smacznego!